Bemutatkozás


Egy életre szóló kapcsolódást adott rögtön az első Iyengar órám, amikor 2006 júniusában Csendes Erzsébettel gyakoroltam Egerben. Megváltoztatott, feltüzelt, értelmet és célt adott. Imádom azóta is, az életem része a gyakorlás is, a tanítás is. Soha nincs vége a fejlődésnek, a megértésnek.

Mindjárt 20 éve lesz, hogy ebben a tradícióban gyakorlok, 2009-től tanítom is. Nincs igényem újabb tanfolyamokra más-más jógastílusból való mazsolázásra, mert ez a rendszer teljességet ad, olyan horizontot, amit ezen élet alatt nem is lehet bejárni.

Nekem való a precizitása, az egész részekre szedése, majd egy jobb, magasabb minőségben történő újra összerakása, minden egyes gyakorlás egy-egy felismerés, egy-egy csoda. Nap mint nap ebből merítek erőt, biztonságot és békét.

A jóga nem egy nyugati hóbort, ami középkorú, középosztálybeli nőknek szól, és csak akkor kezdheted el, ha már a nyakadba tudod csavarni a lábad. Ez egy történelmi jógaiskola, mely a Patandzsali Jóga Szútráin alapul és B.K.S. Iyengarról kapta a nevét, aki maga nem szerette ezt, a tanítványai ragasztották rá. Klasszikus hatha jógát gyakorlunk.

Nem egy új, trendi dolog, amit elfúj az első tavaszi szél. Gururól tanítványra száll a tudás, a megértés, a fókusz. Az én tanáraim közvetlenül Iyengartól tanulhattak Indiában, én sajnos már csak a gyermekeivel és unokájával találkoztam, mely nagyon felemelő, inspiráló időszak volt.

Nem csak az ászanákról szól, nem csak testgyakorlatokat végzünk. Ez (az ászanák) egy jól látható bázis, kiindulási alap, de egy jóval nagyobb, 6000 éve létező rendszer része, mely a 8 ágú jóga 3. ága csak.

Ha mindez hiteles számodra, szívesen támogatlak, vezetlek, inspirállak a jóga útján!
Írj, hívj, jelentkezz, gyere!





Neked miért lesz ez jó?

Óriási lépést teszel önmagadért már azzal, hogy eljössz az első órára. Lehet, hogy nem lesz a tiéd ez a mozgásforma, de a jótékony hatásait már az első óra után érezni fogod. És ha ezek a hatások kedvedre valók, le tudod küzdeni a kifogásokat, és jössz majd még egyszer és még egyszer és itt ragadsz.

Tudom, hogy kezdő gyakorlóként milyen állomásokon haladsz végig. Én is így kezdtem. Most már több tanítványomból is jógaoktató vagy Iyengar jóga oktató lett. Te is lehetsz a következő!

Valódi emberek járnak az óráimra, fiatalabbak is, idősebbek is, és egyikünknek sincs tökéletes teste, mindenkinek fáj valahol, valami. Ezen szeretnének változtatni. Nem kell magad tökéletesnek látnod ahhoz, hogy be merd vállalni az első órádat, hogy együtt tölts 90 percet a többi, szintén nem tökéletes emberrel.

Kiscsoportos foglalkozásokat tartok, így teljesen egyénre szabottan, saját kapacitásodhoz, erőnlétedhez igazodva tudsz gyakorolni. Csak magadra kell figyelned, itt nincs verseny, a saját határaidat feszegeted.

A Covid felülírta a kezdő és haladó csoportok tematikáját, így azoknak tartom az órát, akik jönnek, az ő igényükhöz igazítva. Minden csoport befogadó, elfogadó, lehet csatlakozni.

Az a célunk, hogy minden óra után egy kicsit jobban legyünk, kicsit jobbak legyünk.

Nem kell külön drága, speciális felszerelést vásárolnod, hogy el tudd kezdeni, csak kényelmes ruházatra és nyitott szívre van szükséged, a többit én biztosítom számodra!

A jóga egy csodás eszköz és cél a testi és lelki harmónia felé vezető úton. Néhány évvel járok előtted, de garantálható, hogy te is át fogod élni azt a belső szabadságot és békét, amit a jóga ad.

Először csak a buszmegállóban fogod másképp várni a buszt, majd az egész mozgásod és mozgáskultúrád átalakul, majd rájössz, hogy nemcsak a testedben, de a gondolkodásmódodban, az emberekhez, helyzetekhez való hozzáállásodban is változás következik be.

Ha megkapóak és elfogadhatóak számodra a fentiek, szívesen támogatlak, vezetlek, inspirállak a jóga útján!
Írj, hívj, jelentkezz, gyere!



Mi jellemzi az Iyengar jógát?

Precizitás – elmélyülés a részletekben, a miértekben, a hogyanokban.

Egyéni javítás – hogy saját képességeidnek megfelelően tudj dolgozni, feszegesd a határaidat, mégse okozz magadnak sérülést.

Hosszú kitartások – hosszan tartunk ki egy-egy pózt, hogy annak élettani hatásai meg tudjanak jelenni a testedben és az elmédben egyaránt. A hatékony összehangolás segíthet a test, az elme és a légzés közötti egyensúly elérésében.

Változatosság – egy-egy pózt sok módon közelítünk meg, újabb és újabb területekre világítva rá, más-más pózokkal kötjük össze, hogy még intenzívebb hatást érjenek el, így sohasem ugyanaz, sohasem unalmas!

Eszközök használata – Az Iyengar jóga ösztönzi a kellékek használatát, hogy segítsék a gyakorlókat az ászanában anélkül, hogy sérülésveszélynek tennék ki magukat.

Sorrendiség – az a bizonyos sorrend, szekvencia, amelyben a testtartásokat gyakoroljuk fontos ismérv. Úgy állítjuk össze az órát, hogy az ászánák és azok hatása egymást erősítő legyen, ez a sorrend mutat utat egy-egy nehezebb ászánához.

Folyamatos fejlődési lehetőség – a fentiek integrálásával és a folyamatos gyakorlással az egyéni fejlődésed is garantált!

Ha ez szimpatikus Neked, szívesen támogatlak, vezetlek, inspirállak a jóga útján!
Írj, hívj, jelentkezz, gyere!



Hogyan épül fel egy Iyengar jóga óra?

Egy jóga óra 90 perces. Minden szükséges eszköz rendelkezésre áll.

Egy Patandzsalihoz szóló invokációval kezdünk, amit szanszkritül éneklünk el. Lehet, hogy először furcsa lesz, de minden alkalommal tiszteletünket adjuk neki, hiszen Ő a jóga atyja, nevéhez kötődik a jógairodalom első írásos anyaga: a Jóga szútrák.

Általában álló pózokkal kezdünk, mert ez adja meg a stabilitást, az erőt és a megértést a többi, bonyolultabb póz felé.

Az álló, erősítő ászánák után ülő-, előrehajló-, csavaró pózokat gyakorlunk, hogy megteremtsük a belső szervek (emésztés, reproduktív szervek) harmóniáját, lecsenedesítsük az elmét.

Lehet, hogy hátrahajló pózokat veszünk elő, hogy energetizáljanak, támogassák a tüdő és a szív működését, rugalmasabbá tegyék a gerinc ritkán használt szakaszait.

Az óra utolsó szakaszában fejjel lefelé pózok, variációk (vállállás - szarvangászaána) jönnek, hogy a keringés és az idegrendszer is megkaphassák a nekik járó figyelmet és támogatást.

Az óra vége a jól megérdemelt pihenésé. Itt savászanában, hullapózban a hátunkon fekve aktív relaxációt végzünk, mely továbbvezeti a gyakorlókat a pránajáma, a légzésirányítás felé.

Óra után minden porcikádat érezni fogod, mert minden ászánához minden testrészedre szükséged van, az egész testet igénybe veszi. Olyan izmaidat fogod érezni, aminek létezéséről eddig nem is tudtál, két napig izomlázad lesz.

A fizikai érzeteken túl nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, könnyedebb, vidámabb leszel. Ezt át tudod adni a közvetlen környezetednek is.

Finom büszkeséggel tölt el az, amit aznap az órán megcsináltál, hiszen lehet, hogy először álltál a fejeden a középiskola óta… Ez lendületet ad a további gyakorlásodnak.

Ha ez így tetszik Neked, szívesen támogatlak, vezetlek, inspirállak a jóga útján!
Írj, hívj, jelentkezz, gyere!



Mikor, hol, hogyan találkozhatunk?

Heti rendszerességű órákon: hétfő, szerda 17:00-18:30, Lollok-ház (Sas út 5-7.)

Hosszú gyakorlásokon havonta egyszer Debrecenben a Belvárosi Jógastúdióban és Egerben a Lollok-házban (az időpontok felől érdeklődj, mert változnak). Ezek 3 órás időtartamú gyakorlások, melyek az eddigi tudás elmélyítését teszik lehetővé, egy-egy bonyolultabb póz hosszabb előkészítésére van időnk és bevezetésre kerül a pránajáma is.

Tartok jógatábort is megfelelő létszámú jelentkező esetén. Eddig az erdőtelki elvonuló központ bevált, de nézegetek új helyszíneket is. Itt napi 5 órás gyakorlást szoktunk tartani.

Szívesen tartok csapatépítőket, ahol az irodai munka ellensúlyozása és a jóga iránti figyelem felkeltése a cél, nem megyünk nagyon a mélyére a dolgoknak, de nincs is elbagatelizálva, nem jóga-bógát tartok ilyenkor sem.

Bemutatókat, nyílt napokat tartok. Ott vagyok a Válassz sportot! őszi, egri civil rendezvényen. Minden év június 21-én ingyenes szabadtéri gyakorlást tartok vagy Felsőtárkányban a tóparton, vagy valahol Egerben – mert a szabadtéri jógázás még felemelőbb, mint a teremben lévő.

Ha tetszenek ezek a lehetőségek csatlakozz! Szívesen támogatlak, vezetlek, inspirállak a jóga útján!
Írj, hívj, jelentkezz, gyere!



Hol, hogyan, kinél tanultam, tanulok?

Csendes Erzsébet, Eger – 2006-19, oktatóképző

Rita Keller, Eger, Bad Neuenahr (Németország) – 2007- oktatóképző, workshopok

Répássy Erika, Kevin Gardiner, Budapest – 2014-19 oktatóképző, képzések, workshopok

Trapp László, Budapest – 2019- táborok, képzések, workshopok

Veress Mónika, Budapest – 2019- táborok, képzések, workshopok

David Meloni, Budapest – workshopok

Udday Bohsale, London – 2020- online órák Angliában, heti rendszerességgel, mert a Covid ezt is hozta, imádom!


Te is járhatsz hozzájuk is, hogy megtaláld az egységet a különbözőségben. Mert minden oktató ugyanazt mondja, csak másképpen!


Ki volt B.K.S. Iyengar?

Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar (B.K.S. Iyengar) világhírű jógatanár volt, aki egyedülálló jóga stílust fejlesztett ki. Aktív tagja volt a jóga közösségnek, könyveket írt és speciális órákat tartott, amelyek azon a meggyőződésén alapultak, hogy a jóga mindenkié, kortól és képességektől függetlenül. B.K.S. Iyengarnak köszönhető, hogy világszerte népszerűvé tette a jógát, így általa emberek milliói élvezhetik a jóga jótékony hatásait mind a nai napig.

1918-ban született Indiában, Bellurban, 2014-ben halt meg Puneban. Családja szegény volt, és gyermekkora nagy részében egészségi problémákkal küszködött. A jógát 15 éves korában kezdte el gyakorolni, miután sógora, Sri Tirumalai Krishnamacharya bevezette a jógába. Krishnamacharya egyik legelső tanítványa volt, akit a modern jóga atyjának tartanak.

Mumbaiba (akkori nevén Bombaybe) költözött, ahol megismerkedett egy másik neves jógatanárral, K. Pattabhi Jois-szal. Jois tanította Iyengart az Ashtanga Vinyasa jógarendszerre, amely Iyengar saját jóga stílusának alapvető részévé vált.

1952-ben Iyengar Európába és az Egyesült Államokba látogatott, ahol számos híres embernek, köztük Yehudi Menuhin hegedűművésznek tanította a jógát. Angliában, Erzsébet királynőnek adott órákat, döntő szerepet játszva a jóga nyugati népszerűsítésében. Menuhint annyira lenyűgözte Iyengar tanítása, hogy segített neki létrehozni a Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute-ot Puneban, mely néhai feleségéről kapta a nevét (Ramamani Iyengar). Ez a mindenkori Iyengar jóga gyakorlók mekkája és kába köve, a metódus origója, mind a mai napig.

Iyengar hosszú éveket töltött technikájának finomításával és jógafilozófiájának tökéletesítésével, és végül a világ egyik legelismertebb tanárává vált. Tanítványai között hírességek, politikusok és királyi családok is voltak. Iyengar a legrangosabb egyetemeken is tanított, többek között a Harvardon és az Oxfordon. Nemzetközi elismerést és díjakat szerzett, többek között a Padma Shri (1991), a Padma Bhushan (2002) és a Padma Vibhushan (2014) kitüntetéseket.

Jógastílusa a helyes testtartásra, az egyvonalúságra, a precizitásra és a eszközökre (például plédekre, blokkokra és hevederre) fókuszál. Ez a megközelítés teszi az Iyengar jógát elérhetővé minden korosztályhoz tartozó és minden képességű ember számára. Iyengar tanításai ezért is voltak olyan nagy hatással a modern jóga fejlődésére.



Amire büszke vagyok

Az Eszterházy Károly Egyetemen órarendi keretek között taníthattam az Iyengar jógát a Sporttudományi Intézetben! Képzeld, kitaláltam hogyan integrálható a jóga és annak filozófiája a mai modern élettan, edzéselmélet és testkultúra körébe, és nagyon klasszul megállta a helyét! Megírtam hozzá a tantárgyleírást, amit a szenátus is elfogadott, és így felvehették a sportszakos hallgatók, és felvehették az első évesek kötelező testnevelésként. Több száz hallgatóhoz jutott el a jóga és az Iyengar jóga.

Egy rajz szakos tanítványom, aki kötelező tesiként találkozott ezzel, most már okleveles Iyengar Oktató.

Számos jógás társamat motiváltam, hogy induljanak el az oktatóképző felé, mélyítsék tudásukat, és adják is tovább ezt az egyedülálló jóga módszert!

Összeállítottam az Otthoni gyakorlást támogató szekvenciát a Magyar Iyengar Jóga Szövetség égisze alatt, mely így minden gyakorló számára elérhető.



Amiről lehet velem beszélgetni...

Életmód – a tevékenységek teljes rendszere.

Egészség – testi, lelki, szellemi értelemben.

Vegetarinazmus – 25 éve nem eszem húst, és köszi, csuda jól vagyok!

Ayurvéda – a jóga testvér tudománya, elképesztő komplex rendszer, ami pont téged és csak téged vizsgál, és az étrendeden keresztül teremti meg a te harmóniádat.

Utazás – kettőt szeretünk nagyon: elutazni valahova, és hazaérni onnan. Annyi izgalmas hely van a világban, és olyan keveset láttunk még, európa szerte jövünk-megyünk, érdeklődünk, Ribizlit visszük magunkkal mindenhová.

Szabadidősport – nagyon sok a lehetőség a mozgásra, kikapcsolódásra, ismerkedésre, ezekhez simán lehet eszköz egy klassz szabadidős tevékenység.

Kapcsolódás más emberekkel, helyekkel – jót beszélgetni, kapcsolódni témához, ügyhöz, helyhez, személyhez jó dolog. Közösség épülhet belőle.

Ház-, lakásfelújítás – külső-, belső megújulás nem csak a jógán keresztül történhet. A lakókörnyezetünk is a részünk (vagy mi vagyunk annak része?), szépészet vagy értékőrzés, új függöny vagy helyi védelem alá helyezés, mind megvolt, mind jöhet!

Kutyák – mindig volt kutyám, németjuhászok voltak, csodálatos lények. Ribizli bruttó 14 éve van velünk, nettó 12 és fél, az utóbbi években szobakutyaként él. Értem őket, szeretem őket.

Lombik program – 10 évet toltunk bele, sokat láttunk, hallottunk, ha kérdezel, válaszolok.



...és amiről NEM lehet velem beszélgetni:

Politika, magyar aktuálpolitika, élsport, mások lehúzása, ekézése és pletykákban sem vagyok jó!